A čo potravinári ?
Často sa stretávam s názormi, že výrobcov potravín sa kríza spôsobená korona vírusom vôbec netýka a že pre nich teraz nastal čas "ryžovania". Ale je to skutočne tak ?
Súhlasím, že začiatok marca svojim dopytom značne prekvapil. Zvýšený dopyt zo strany zákazníkov vyšší o 10-25% sa prejavil aj na zvýšených tržbách a pulty s mäsom ostávali deň čo deň beznádejne vypredané.
Však kto by sa tomu netešil.... Z tohto pohľadu, preto považujem vzniknuté domienky o tzv. zlatej ére potravinárov celkom pochopiteľné a logické.
Avšak ani zvýšený dopyt netrval večne. Po doplnení chladničkových a mrazničkových zásob zo strany zákazníkov sa situácia "akože" vrátila do pôvodného stavu, ale to len zdanlivo... .... V skutočnosti, je však horšia. Vysvetlím prečo ...
Asi málokto si uvedomí, že jedným z priamych dopadov pandémie korona vírusu na potravinárov je aj enormne zvýšený tlak na cash flow. Za mnoho tovarov musíte platiť buď v režime skrátených splatností alebo rovno na predfaktúru. Toto platí v súčasnej dobe okrem iného hlavne pre úzkoprofilový tovar ako sú napr. aj hygienické rúška, rukavice, teplomery či dezinfekčné prostriedky. Mnohokrát teda nie je otázkou za koľko potrebný tovar zakúpite, ale či vôbec.
Zároveň, pre potreby zabezpečenia zvýšených hygienických opatrení výrobné prevádzky zabezpečujú dezinfekciu svojich priestorov so zvýšenou intenzitou oproti štandardným prevádzkovým podmienkam. To sa vzťahuje rovnako ako na dezinfekčné prostriedky, tak i ochranné pomôcky pre potreby pre zamestnancov. Tieto preventívne opatrenia sú však pre zachovanie bezpečnosti potravín nutné a neodmysliteľné, z ekonomického hľadiska sa však v konečnom dôsledku opäť prejavia.
Lepšia situácia nie je ani s nadčasmi. Uzavretie škôl prinútilo mnoho rodičov čerpať OČR a výnimkou teda nie sú ani rodičia pracujúci v mäsospracujúcom či koreninárskom odvetví. V niektorých prípadoch pokles pracovníkov z dôvodu PN či OČR prekročil aj avizovanú kritickú hranicu 10% avšak v praxi nie sú výnimočné ani výpadky zamestnancov na úrovni 20% a viac, čo sa už môže mať dopad na reálne fungovanie prevádzky. Preto jedinou možnosťou, ako zabezpečiť požadovaný dopyt zo strany odberateľov sú teda nadčasy či pracovné víkendy, čo znamená ďalšie zvýšené náklady. Teda aspoň kým nie sú ich limity dané zo zákona prečerpané.
Ďalšou, doteraz neobvyklou, ale v súčasnej dobe dosť častou prekážkou pri zabezpečení kontinuálnej výroby sa stali aj meškania dodávok živých zvierat či surovín, obalov atď. spôsobené držaním nákladnej dopravy na hraniciach. Teraz nie je výnimkou, že výroba je pozastavená, pretože dodávka potrebných surovín mešká - ľudí však zaplatiť musíte.
Jedným z potrebných opatrení pre zamedzenie šírenia korona vírusu bolo aj uzavretie jedální školských a predškolských zariadení, obmedzenie fungovania hotelov a reštaurácií, rekreačných zariadení atď. Straty objemov a tržieb v segmente HORECA sa preto významne dotkli aj výrobcov, ktorí sa na tento segment špecializovali pričom, v niektorých prípadoch prepady výrobných objemov dosiahli úroveň aj 30% a viac.
Matematika proste nepustí ... a to, čo sa na prvý pohľad zdá byť zlatou érou, je v skutočnosti iba mačacím zlatom.
Situácia je vážna ! Pre zachovanie pracovných miest je preto záchranné koleso v podobe správne naformulovaných opatrení nevyhnutnosťou.
ÁNO ! Aj pre tie fungujúce prevádzky ! A to napriek tomu, že sa vyrába.
ZDROJ: https://evaforrai.blog.sme.sk/c/531726/je-cas-ryzovania-pre-vyrobcov-potravin.html